
Uz drēbju žāvēšanu, kā atsevišķu mājas darbu neliekam pārāk lielu uzsvaru. Bet nepelnīti – apģērbu var labi izmazgāt, bet, ja tas ir slikti izžāvēts, tas noteikti nesmaržos svaigi. Nepareizi izžāvēta vai pakārta veļa var mainīt formu vai tikt iezīmēta ar mūžīgu „virves“ lenti.
Tātad šķiet, ka žāvēšana ir nopietna lieta, un veļas žāvētājs ir sadzīves priekšmets, kurā vērts ieguldīt. Dalāmies ar praktiskiem padomiem, kā mājās izveidot ērtu žāvēšanas zonu.
Par ko padomāt pirms žāvētāja iegādes?
Aplūkojot mājokli, kurā plānojat dzīvot, ir svarīgi padomāt – kur žāvēsiet savas drēbes? Ja ir balkons vai terase – rūpes atkrīt, ja ir savs pagalms – vēl jo vairāk. Taču lielākā daļa jauno ģimeņu (kur žāvējamās veļas daudzumi ir vislielākie) dzīvo dzīvokļos, tāpēc ir vienkārši nepieciešams iepriekš plānot vietu žāvētājam. Tai nevajadzētu būt „vismazāk redzamajai“ vietai, bet gan plašai, labi vēdināmai mājas zonai, kur žāvētājs nesaskaras ar mēbelēm un ap to ir pietiekami daudz vietas. Pat ja māja ir ļoti maza, žāvēšanas steigu var atrisināt, jo par to padomājušie žāvētāju ražotāji ir izstrādājuši daudz dažādu risinājumu, lai katrs atrastu sev piemērotāko.
Kā izvēlēties pareizo žāvētāju?
Sortimentā varat atrast āra vai iekštelpu žāvētājus. Tos klasificē pēc izmēra un funkcionalitātes.
Žāvēšana mājās
Šim nolūkam ir paredzēti salokāmi, mobilie žāvētāji. To izvēle ir ļoti liela, tāpēc pirms pirkšanas jāpadomā, cik daudz vietas atvēlēsiet žāvēšanas zonai, kādu veļu žāvēsiet visbiežāk. Vispopulārākie – plati izlaižamie žāvētāji, ar tā sauktajiem „spārniem“. Sortimentā varat atrast arī izstiepjamus / sastumjamus žāvētājus.
Žāvētāji var būt dažāda augstuma, tādēļ, ja jūsu ģimenē ir gari cilvēki, vai ļoti bieži mazgājat gultas veļu un garus vannas dvieļus, jums piemērotāks ir paaugstināts žāvētājs. Ja taupāt vietu, jums vajadzētu izvēlēties daudzstāvu žāvētāju, tā saukto „torni“, vai lietussargu žāvētāju, kas ir mazāka āra žāvētāja versija. Ja vietas ir ļoti maz, vislabākā izvēle – piekarināmais žāvētājs. To var pakarināt uz radiatoriem, balkona apmalēm vai piestiprināt pie sienas. Vienīgā vieta žāvēšanai vanna? Tādā gadījumā ērts variants – uz vannas malas uzbūvēt žāvētāju.
Padomājiet par žāvēšanas nepieciešamību – vai mazgājat bieži, mazos daudzumos? Vai arī reti, bet dienas laikā izmazgājat visu veļu, kas ilgi glabājusies? Pēc tā jāizvēlas, cik un cik garas žāvēšanas virves būs vajadzīgas.
- Klasisks žāvētājs „ar spārniem“ – „Pegasus 180 Solid“
- Augstāks žāvētājs, uz kura ērti izžaut lielu veļu – „Pegasus Maxx“
- Pagarināmais žāvētājs – „Classic Extend 230"
- Saliekamais žāvētājs – „Pegasus Tower 190“
- Lietussarga žāvētājs mājām – „LinoPop 140“
- Uz vairākām virsmām kabināms žāvētājs – „Classic 70“
- Pie sienas stiprināms žāvētājs – „Telegant“
- Un vannas malas piestiprināms žāvētājs – „Pegasus Bath 110“
Žāvēšana ārā
Žāvēšanai ārā ir daudz priekšrocību: vienlaikus var izžāvēt vairāk veļas, tā izžūst ātrāk un ir svaiga. Turklāt mūsdienu žāvētājiem ir papildu aizsardzība pret saules vai lietus iedarbību, tāpēc veļu var atstāt ārā jebkuros laikapstākļos. Žāvēšanu ārā (īpaši saulainā vietā) iesaka arī PVO kā koronavīrusa profilaksi. Mēdz teikt, ka, mazgājot drēbes vai gultas veļu 60–90ºC un žāvējot saulē, vīruss patiešām iet bojā.
Žāvēšanai ārā ir paredzēti lielāku gabarītu žāvētāji. Tos var arī izklāt platumā vai augstumā, bet paši populārākie – lietussargu āra žāvētāji. Salocītā veidā tie neaizņem daudz vietas. Tāpat šādi žāvētāji ir mobili un viegli, tos nav grūti pārvietot no vienas vietas uz otru, tos nav grūti piestiprināt. Turklāt kvalitatīvs žāvētājs, lai arī nav smags, tomēr saglabā izcilu stabilitāti – vējš to neaizpūtīs.
- Saliekamais žāvētājs ar papildu piederumiem: ļoti viegli atlocīt un salocīt – „Linomatic 400“
- Mobils žāvētājs, kas viegli pārvietojams no vienas vietas uz citu – „LinoLift 500“
Žāvēšanas piederumi
Ir vērts padomāt arī par žāvēšanas piederumiem. Vai zinājāt, ka ir veļas knaģi, kas izgatavoti no īpaši mīkstas plastmasas, kas neatstāj nospiedumus uz apģērba? Ka arvien populārāki kļūst tīkliņi audumu žāvēšanai? Ir pieejami speciālie piederumi žāvētājiem mazas veļas žāvēšanai (piem., zeķēm)? Īpaši noderīgi var būt pakaramie, somas veļas piederumu kārtīgai salikšanai, aizsargsomas āra žāvētājiem. Visi šie žāvēšanas piederumi ir paredzēti, lai veļa izžūtu ātrāk, kvalitatīvāk un kalpotu Jums ilgāk.
Noderīgi padomi
Dažkārt veļa mājās neizžūst tik ātri, kā gribētos. To var ietekmēt istabas temperatūra un mitrums. Žāvējot veļu dzīvoklī, mitrums telpā palielinās līdz pat 30 procentiem. Tas rada ideālu augsni dažādām baktērijām un sēnītēm, tāpēc eksperti aicina cilvēkus veļu žāvēt labi vēdināmā telpā vai ārā. Tiek lēsts, ka vienā no veļasmašīnas izņemtā slapju apģērbu partijā ir aptuveni 1-2 litri ūdens, kas pēc tam telpā iztvaiko. Tātad, ja veļu žāvē iekštelpās, to vajadzētu bieži vēdināt – nevis pa mikroventilācijas atveri, bet plaši atverot logu. Arī ventilatori virtuvē un vannas istabā var palīdzēt atrisināt mitruma problēmu. Dzīvojamā istaba un guļamistaba nav piemērotākās telpas žāvēšanai. Mājās žāvētājus jānovieto tur, kur ir laba gaisa cirkulācija, piemēram, pie loga.
Izkariet vēlu tiklīdz tā ir izmazgāta. Jo ilgāk mitrā veļa atradīsies veļasmašīnā, jo nepatīkamāka smaka tajā iesūksies un tā var nepazust arī pēc veļas izžūšanas.
Uz pakaramajiem izkārtie apģērbi izžūst ātrāk nekā uz virvēm, pārlocīti uz pusēm. Turklāt šādā veidā žāvējot, nepaliek nekādas locīšanas vai burzīšanās pēdas. Lai novērstu saraušanos, mākslīgā zīda svārkus un kleitas žāvējiet, pie apakšējās malas piespraužot knaģus. Lai izvairītos no izstaipīšanās izmazgātos vīriešu kreklus un sieviešu blūzes žāvējiet ar apakšu uz augšu, apakšveļu piespraudiet ar knaģiem. Gultas veļu, galdautus, dvieļus, kabatlakatiņus piestipriniet pie virves aiz malām – tā tie neizstaipīsies, ātrāk izžūs un būs vieglāk gludināmi.
Stīvu veļu nedrīkst žāvēt aukstumā, jo zemā temperatūrā ciete zaudē savas īpašības un veļa kļūst lipīga. Tāpat veļu nedrīkst ilgstoši žāvēt vējā, jo audums kļūst trausls, tā šķiedras vājinās.
Ja veļu mazgāsiet vakarā un to izkārsiet pirms gulētiešanas, visticamāk, no rīta tā būs sausa. Neaizmirstiet noņemt izžuvušo veļu. Pēc vairākām dienām, karājoties uz žāvētāja, tā turpina uzkrāt putekļus (iekštelpās) vai ziedputekšņus (ārā).
Padomi kaprīziem audumiem
Adījumus un citus „jutīgus“ apģērbus ieteicams žāvēt speciālos žāvēšanas maisos. Adījumus nevar žāvēt uz virves – tie var sarauties, zaudēt formu, izstaipīties. Trikotāžas šalles un lakatus jāžāvē novietojot tos uz taisnas virsmas (piemēram, uz galda), pirms tam uz tā uzklājot mīkstu drānu.
Plānus mežģīņu audumus žāvē nevis stiprinot ar knaģiem, bet piesienot ar diegu. Vēl labāk šādus audumus ir žāvēt, novietojot tos uz dvieļa.
Vilnas un zīda izstrādājumus ietiniet sausā kokvilnas audumā (piemēram, palagā), viegli piespiediet, lai uzsūktu pēc iespējas vairāk mitruma, un pēc tam novietojiet uz horizontālas virsmas.
Nežāvējiet viskozes izstrādājumus tiešos saules staros – tie var zaudēt krāsu.